Keď návštevou je Smútok

Napsal Itaai Himawari (») 7. 12. 2013 v kategorii (Ne)Zmyselné výplody, přečteno: 577×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinesmutok.jpg

 

Slohová práca - umelecký opis na tému "smútok". Že mňa baví písať takto od veci... 

 

Hosť väčšinou nosí radosť. Niektorý, keď prichádza, iný, keď odchádza. No čo s nepozvaným hosťom?
     Má podobu postavy ženských čŕt, zahaľuje ju iba jemný plášť, akoby zo samotnej hmly utkaný. V nadpozemsky čistej tvári sedia dva drahokamy. Ak na niekoho upriamia svoju pozornosť, ich bledomodrá farba už nie je taká veselá a čistá, ale razom prebodne každú dušu ľadovým oštepom.
     Svoju ruku táto mladá dáma podá každej bytosti, zatúlanej ďaleko od sveta, kde kráľovnou je Radosť, sprevádzaná po svojom boku Pokojom.
     Biele jahniatko sa mimovoľne zadíva na vystretú ruku. Je priehľadná ako hladina čírej vody. Díva sa dnu a postupne v tejto zvláštnej hmote nachádza malé hviezdičky studenej krásy. Odrazu sa plášť zo zdanlivo nebeskej postavy zošmykne. Pod ním už nie je to nádherné telo, ale len mramorová kostra obtiahnutá nepeknou pokožkou a zvuk tlčúceho ľadového srdca jahniatko úplne pohltí. Plášť z obete vysal všetok zbytok darov od spomínanej kráľovny a kráľa, a teda tvor pod plášťom znovu nadobudol podobu nevinnosti mladej dámy.
     Takto Smútok chodí po svete a prežíva svoj bohom nemilovaný život. A čo sa vlastne stalo nášmu jahniatku?
     Jeho Myseľ už neovláda jeho telo, ale blúdi po nepoznaných svetoch. Každý z nich má rovnakú podobu. Všetko obklopuje samá hmla, páperové mraky, na ktoré je inokedy radosť pozrieť, len ticho sprevádzajú blúdiacu Myseľ. Tá chce zahnúť za roh, ísť po kľukatej cestičke, lemovanej sviežou trávou. Chce skákať po kameňoch pri brehu životodarnej rieky. No nič z toho tam nie je.
     Odrazu zazrie akúsi svetelnú žiaru či nejasný obrys akýchsi postáv. Prichádzajú bližšie. Zlatovlasé dievčatko natešene máva rukami. To je Duša. Tá sa nikdy nestratí, tú Smútok nepohltí. Až sem priviedla kráľovnú Radosť, a spolu s kráľom Pokojom odvádzajú Myseľ  k telu jahniatka. To sa prebudí a plné života sa rozbehne čo najďalej od tohto bohom zabudnutého miesta.
     Smútok sa ešte naposledy zadíva za svojou nedávnou obeťou. Tu už preňho nie je miesto ani práca. Poberá sa opačným smerom. Bohužiaľ, vždy si niekoho znova nájde. Preto nikdy nezabúdaj na svoju Dušu, tá je od počiatku plná darov Radosti, a tak dokáže zahnať bezútešné chvíle, kedy je hosťom (aj keď nepozvaným) Smútok.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Po písaní niekoľkých domácich úloh (ktoré sa poväčšine písali v škole) nasleduje aj ohodnotená slohová práca. Spomedzi asi siedmich tém si veľmi veľa ľudí vybralo práve "smútok". To by som to nebola ja, keby som tak neurobila medzi prvými. Snáď sa páčilo, aj keď je to znova úplne od veci.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a jedna